
Apneja i visoki krvni tlak – opasan par
Rješavanje apneje za vrijeme spavanja može biti ključ za liječenje mnogih pacijenata s visokim krvnim tlakom.
Postoji mnoštvo istraživanja koja sugeriraju da su apneja za vrijeme spavanja i visoki krvni tlak opasan par.
Dokazano je da opstruktivna apneja za vrijeme spavanja, koja se javlja kada se disanje nakratko i opetovano prekida tijekom spavanja, povećava rizik od visokog krvnog tlaka. Istraživanje također pokazuje da visoki krvni tlak, koji se često naziva “tihim ubojicom”, može uzrokovati apneju za vrijeme spavanja ili pogoršati disanje kod pacijenata koji već imaju apneju za vrijeme spavanja.
Apneja za vrijeme spavanja i visoki krvni tlak povezani su sa značajno povećanim rizikom od ozbiljnih komplikacija, poput moždanog i srčanog udara.
Budući da ta dva stanja mogu ići ruku pod ruku, istraživači su pregledali najnovije dokaze kako bi saželi ono što znamo o tom pitanju i kako liječiti pacijente s visokim krvnim tlakom i apnejom za vrijeme spavanja.
Pregledni članak nedavno je objavljen u medicinskom časopisu Chest.
(https://journal.chestnet.org/article/S0012-3692(15)31909-7/fulltext)

Kao što se i očekivalo, otkrili su da je opstruktivna apneja za vrijeme spavanja najčešća među sredovječnim odraslim osobama od 30 do 70 godina te da se češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Mnogi pacijenti s apnejom za vrijeme spavanja i/ili visokim krvnim tlakom su pretili, što može objasniti zašto mnoge bolesnike pogađaju oba stanja.
Istraživanja sugeriraju da 30-50% pacijenata s visokim krvnim tlakom ima apneju za vrijeme spavanja. Međutim, apneja za vrijeme spavanja puno je češća kod pacijenata s rezistentnom hipertenzijom, koji su isprobali različite tretmane visokog krvnog tlaka, ali ne mogu staviti svoje stanje pod kontrolu.
Rezistentna hipertenzija veliki je javnozdravstveni problem jer nekontrolirani visoki krvni tlak može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Dobra vijest je da liječenje apneje za vrijeme spavanja može pomoći u snižavanju razine krvnog tlaka.
Uređaj koji stvara kontinuirani pozitivni tlak u dišnim putovima (CPAP)sa maskom koja pomaže u promicanju normalnog disanja tijekom spavanja, pokazalo se da smanjuje razinu krvnog tlaka. CPAP je posebno učinkovit u pacijenata s rezistentnom hipertenzijom, služeći kao potencijalni tretman za te visokorizične pacijente.
Međutim, autori potiču buduća istraživanja o tom pitanju, posebice o utjecaju tretmana apneje za vrijeme spavanja na visoki krvni tlak.
Iako su nalazi obećavajući, potrebne su veće studije za procjenu prednosti CPAP-a u bolesnika s visokim krvnim tlakom.
Ono što je sigurno identificiranjem najučinkovitije kombinacije tretmana za pacijente s apnejom za vrijeme spavanja i visokim krvnim tlakom, smanjit će se rizik pacijenata za potencijalno ozbiljne komplikacije.